Riport Kiss Ernő (MNNSZ elnök), Bocsó Imre (Zéró Energiaház Szakképzési klaszter elnöke) és Puszta Sándor makói szolár vállalkozóval
Riport Kiss Ernő (MNNSZ elnök), Bocsó Imre (Zéró Energiaház Szakképzési klaszter elnöke) és Puszta Sándor makói szolár vállalkozóval
Az MNNSZ képviseletében Fazekas László szolárgyakorlatvezető mutatta be az MNNSZ szakképzési programját, az akkreditált szakképzési rendszerét és a Napelemes rendszerek együttműködési lehetőségeit a hőszivattyús rendszerekkel. A hallgatók nagyon érdeklődtek a napelemes rendszerek telepítési, engedélyeztetési lehetőségei iránt. Szövetségünk több tagvállalata is bemutatkozott, Engel György termékmenedzser, Testo Magyarország Kft. képviseletében mutatta be a szakemberek számára nélkülözhetetlen vizsgáló műszereket, azok legújabb fejlesztéseit. A Vivaco Kft képviseletében Buka László épületgépész mérnök ismertette a Napelemes rendszerek létesítésének feltételeit gyakorlati kérdéseit, ill. bemutatta az új hibridkollektort, mely mind termikusan mind fotovillamos úton is hasznosítja a napenergiát.
Festői környezetben, zajlott a Hűtő- és Klímaipari Vállalkozók Szövetségének tatai konferenciája, melynek ünnepélyes megnyitóját Várkonyi Nándor Főtitkár úr tartotta. A klíma- és hőszivattyúipari magas szakmai színvonalú előadások mellett, a nagyszámú érdeklődő megismerkedhetett az MNNSZ elnökének és két MNNSZ tagvállalat képviselőjének előadásával. Az érdeklődök megismerkedhettek a Testo legújabb fejlesztéseivel – az új hőkamerás rendszerekkel-, a Greentechnic Hungary Kft. 500 KVA-es napelemes erőmű projektjével, valamint az MNNSZ elnökének Kiss Ernő előadásával a Napelemek és a Hőszivattyúk szimbiózisa előadással és az MNNSZ oktatási programjával.
MNNSZ következő oktatás: 2014. június 27-29. MAKÓ – Jelentkezzen most!
Hivatalos hadüzenet nélkül folyik a III. világháború. Nem országok és földrészek között, hanem a pénzvilág technológiai, energetikai szegmense és az egyetemes emberi érdekek élet-halál harcaként.
Lefordítva a csaták hétköznapi eseményeire, a küzdelem egy oldalról egy szűk kör érdekeit képviselve azért folyik, hogy a több mint 100 éve csak véres háborúkat előidéző olaj és gáz uralja-e az energia piacot, felgyorsítva ezzel a kék bolygónk és az emberiség pusztulását, vagy teret enged olyan új energiáknak amelyek közérdeket szolgálva az emberiség jövőjét jelenthetik.
A közérdek ellenfelei is tudják, hogy a III. évezred a Napkorszak évezrede lesz. Az ő érdekeiknek az felelne meg, ha ez a korszak 2999-ben következne be, az emberiség közérdeke szerint már napjainkban is elkésett.
MIÉRT A NAPENERGIA?
Mert Németország villamos energiaszükségletének közel a felét a napenergia biztosítja, pedig náluk 20-30%-kal kevesebb a napsütés intenzitása.
Mert a szomszédos Ausztria és Szlovákia telepített napelem erdőkkel rendelkezik.
Mert egyedül ezzel az energiával válthatjuk ki azt a „vízszintes vasfüggönyként” ránk telepített olaj és gáz függőséget, amivel a szénbányászatunkat is felszámolták.
Mert a széntüzelés széndioxid egyenértéke (lényegében a légszennyeződés alapegysége) 1, ez a metán a földgáz esetében 21, a napenergia esetében 0.
Mert a földgázt és az olajat több ezer méter mélyről és több ezer km távolságról kell idehozni, drága kitermelő, szállító és felhasználói műszaki és technológiai költségekkel.
A napenergia házhoz jön viszonylag és összehasonlíthatóan kisebb műszaki és technológiai költségekkel.
A napenergia társadalmasítható, a kőolaj és fölgáz szűk maffiaszerű érdekcsoportok kezében van.
A napenergia birtoklásáért még nem haltak meg emberek milliói, nem vívtak érte háborúkat.
Mert 1 hektár terméketlen mezőgazdasági területen 500 kW villamos naperőmű telepíthető. Ez a jelenlegi áram átvételi árak mellett is 15 millió Ft. körüli éves árbevételt jelenthet.
A Napkorszak beláthatatlan időn át fenntartható!
SOROLJUK MÉG?
A közérdek ellenfeleinek a módszerei kifinomultak, nem tiltanak, de erős gátakat állítanak, van némi csalétek támogatás, de nincs tisztességes áramátvételi ár. Behozhatjuk a technológiát, de nincs hozzá megfelelő humánerőforrás. Az olaj és gázprogram bevezetését a gazdaság fejlesztésének a kulcskérdéséve nevezték ki és a szakképzési rendszert azonnal a megvalósítás érdekeinek rendelték alá.
A jelenlegi szakképzési rendszer nem tartalmazza a megújuló energiák, különösen nem a napenergia hasznosítás igényeit. Ha nincs Magyar Napelem Napkollektor Szövetség, együttműködve az Észak Magyarországi Regionális Környezetvédelmi Központtal, a Zéró Energiaház Szakképző Szolgáltató Klaszterrel és nincs néhány jó szándékú áldozatkész szakképzési tapasztalatokkal rendelkező szakember és pedagógus, jelenleg nincs meg még az a félezer szakember sem akik az elmúlt két évben akkreditált képzési program végeredményeként akkreditált Tanúsítvány birtokában értenek is a napenergia hasznosító berendezések szereléséhez.
Ugyanilyen hiány tapasztalható azon szakemberek esetében, akik felelősen és hozzáértően kellene , hogy irányítsák a villamos energiát termelő naperőművek telepítését. Mintha az lenne bizonyos ellenérdekek célja, hogy ezek a naperőművek kifejezetten, problémásan, egyenesen rosszul működjenek. Hiszen a világ olaj és gázkészletének el kell, fogyni és nem szívesen állnának le a gáz és olajprogram műszaki technológiai eszközeinek a gyártásáról, forgalmazásáról sem azok a cégek akiknek pénzügyi érdekeltsége szorosan összefügg az olaj és gázlobby (?) extraprofit igényével.
A napenergia hasznosítás éppen úgy igényli a felelős műszaki vezetést, mint az építő és szerelőipar bármely ágazata. A Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Építész Kamara a jelek szerint már felismerte ennek fontosságát, de a hivatali és eljárási ügymenetük nem tudja azonnal ezt a képzést megoldani.
A kis teljesítményű villamos naperőművek telepítése napjainkban már elég magas állami támogatást is kap. A magánerős befektetők is igénylik azokat a beleset, tűz és vagyonvédelmi, valamint műszaki technológiai és hozam garanciákat, működési minőségeket amelyeket az olaj és gázipar kezdettől fogva biztosít.
A Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség éppen ezért indította be akkreditált szakmai képzésire és meglévő felelős műszaki vezetői jogosultságokra ráépítve a ”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek (HMK rendszer) telepítésének felelős műszaki vezetője” elnevezésűintenzív képzési programját.
Mit biztosít ez a képzés?
A meglévő szaktudására és felelős műszaki vezetői tapasztalatára ráépíti azokat a solár technológiai ismereteket amelyet hozzáértő módon jelenleg egyedül csak a napelem gyártó, forgalmazó és kivitelező cégek szakmai technológiai háttere tud biztosítani. Ha később ez állami feladattá válik ezt a szakértelmet akkor sem lehet majd kikerülni.
Kik léphetnek be a programba?
1. Az építőipar, a szerelőipar, vagy a villamos ipar valamelyik területén már rendelkeznek felelős műszaki vezetői jogosultsággal (vagy szándékukban áll ennek megszerzése).
A képzés időtartama:
A képzés összes óraszáma: 16 óra
1. Ebből egyéni felkészülés 8 óra elektronikus úton elküldött oktatási anyagok alapján. Ez egyben internetes kapcsolatfelvétel a későbbi tudásmegosztó és továbbképzési programok számára.
2. Intenzív kontakt képzés záróvizsgával
Milyen modulokat tartalmaz a képzés?
I. modul: SOLÁR TELEPÍTÉSTECHNOLÓGIA
HMK rendszerek telepítésének, telepítési sorrend terve, műveletterve és gyakorlata
II. modul. A HMK rendszerek telepítésének folyamata,, felelős műszaki vezetése Európai Uniós gyakorlat szerint
III. modul. A felelős műszaki vezetés általános és solár technológiai feladatai, szabványügyi előírásai
IV. A felelős műszaki vezetés, munkavédelmi és a munkavédelemmel szorosan egybefüggő feladatai
V. A HMK rendszerek telepítésének eljárási rendje. Szavatossági követelmények Igénybejelentés, engedélyeztetés, hálózatra csatlakoztatás.
Bocsó Imre
MNNSZ alelnök
Zéró Energiaház Klaszter elnök
szakképzési rendszergazda
A Tokaji Ferenc Gimnázium és Szakközépiskolában. A két képzés: ”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek szerelése, beüzemelése, szervizelése” és a ”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek telepítésének felelős műszaki vezetője” .
A programok a következők:
”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek szerelése, beüzemelése, szervizelése
Intenzív képzés, vizsgára való felkészítés részletes programja
1.képzési nap péntek
09.00-10-00. Beérkezés, regisztráció, egyéni feladatok ellenőrzése, vizsgáztatáshoz szükséges adminisztráció elvégzése, a szükséges dokumentumok begyűjtése.
Programfelelős: Ádám Éva
10.00-13.00 A napenergia hasznosítás elmélete Programfelelős: Kovács László
13.00-14.00 Ebédszünet.
14.00-15.00 A megújuló energiák a Napenergia és a Magyar Napelem Napkollektor szövetség (MNNSZ) Programgazda: Kiss Ernő MNNSZ elnök
15.00-17.00 A napenergia hasznosítás technológiai üzemi háttere. Bemutató , szerelőprogram I. program. Programgazda: Bocsó Tamás
17.00-18.00.
”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek szerelése, beüzemelése, szervizelése” az új felnőttképzési törvény szerinti akkreditált képzési program és aktualitásának ismertetése
Témagazda: Bocsó Imre
18.00-19.00 Szükség szerinti egyéni konzultáció, modul zárásának előkészítése.
09.00-12.00. 1. modul. Villamos áramtermelés napenergiával, a napelemek felépítése, működése, rendszerbe illesztése Modulgazda: Kovács László
13.00- 16.00. III. modul. Solár villamos erőművek telepítése sziget és hálózatra termelő üzemmódban, tervezési , hatósági, jogi ismeretek
Modulgazda: Bocsó Tamás, Kovács László
16.00-18.00 Napelemes telepítési beüzemelési gyakorlatok. Modulgazda. Bocsó Tamás, Fazekas László.
18.00-19.00. Szükség szerinti egyéni konzultáció, a modulok zárásának előkészítése. Modulzáró tesztek leadása. Program felelős : Ádám Éva
3.képzési nap vasárnap
09.00-12.00 Mérési és záró gyakorlatok Programgazda: Bocsó Tamás, Fazekas László, Ádám Éva
13.00-17.00. Záróvizsgák folyamatosan a záró gyakorlatok teljesítése után.
”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek telepítésének felelős műszaki vezetője”
Intenzív képzés, vizsgára való felkészítés részletes programja:
1.képzési nap szombat
08.00-09.00. Beérkezés, regisztráció, jelentkezési feltételek ellenőrzése, vizsgáztatáshoz szükséges adminisztráció elvégzése, a szükséges dokumentumok begyűjtése.
09.00-10.00 A solár erőművek telepítésének helyzete Magyarországon.
A MNNSZ érdekérvényesítési, képzési motivációja és gyakorlata: Kiss Ernő MNNSZ elnök solár vállalkozó, Bocsó Imre alelnök, mérnöktanár
10.00-12.00.A solár telepítések technológiai sorrendterve és műveletterve és telepítési gyakorlata Bocsó Imre, Bocsó Tamás
12.00-13.00 Ebéd
13.00-14.00 A solár erőművek felelős műszaki vezetésének szabálya és feladatai a villamos erőművek telepítési és üzemeltetési és az EU szabványainak megfelelően Lajkó István villamos mérnök
14.00-16.00 Baleset villám és tűzvédelem: Szendrey Gábor munkavédelmi szakmérnök Megyeri Zsolt tűzvédelmi szakmérnök
16.00-17.00. A HMK (Háztartási Méretű Kiserőmű) telepítésének engedélyeztetési és jogi eljárási rendje Kovács László, Bocsó Tamás
solár kivitelezők és oktatók
17.00-19.00. A képzéshez rendelt záró teszt kitöltése, egyénenkénti értékelése, a Tanúsítványok kiállítása.
A nagy érdeklődésre való tekintettel kibővített létszámmal indult el legújabb akkreditált napelemszerelő és Felelelős Műszaki vezető budapesti képzésünk. A képzésről készült videóriportot és beszámolót rövidesen megtekinthetik honlapunkon és közösségi oldalainkon.
”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek szerelése, beüzemelése, szervizelése”
Akkreditált képzési programokon szerzett tanúsítványokra épülő kiegészítő képzés
A képzési programra a következő hallgatók jelentkezhetnek:
1. Az építőipar, a szerelőipar, vagy a villamos ipar valamelyik területén már rendelkeznek felelős műszaki vezetői jogosultsággal.
2. Rendelkeznek az alábbi szakképesítés valamelyikével:
Összes óraszám: 8 intenzív kontakt oktatási óra
1. képzési nap, péntek
09.00-11-00. Beérkezés, regisztráció, egyéni feladatok ellenőrzése, vizsgáztatáshoz szükséges adminisztráció elvégzése, a szükséges dokumentumok begyűjtése.
Programfelelős: Ádám Éva
11.00-13.00 A napenergia hasznosítás elmélete
13.00-14.00 Ebédszünet.
14.00-15.00 A megújuló energiák a Napenergia és a Magyar Napelem Napkollektor szövetség (MNNSZ)
Programgazda: Kiss Ernő MNNSZ elnök
15.00-17.00 A napenergia hasznosítás technológiai üzemi háttre. Bemutató , látogató program. Programgazda: Kiss Ernő, Fazekas László
17.00-18.00. ”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek szerelése, beüzemelése, szervizelése” az új felnőttképzési törvény szerinti akkreditált képzési program és aktualitásának ismertetése Témagazda: Bocsó Imre
18.00-19.00 Szükség szerinti egyéni konzultáció, modul zárásának előkészítése.
2. képzési nap, szombat
09.00-12.00. modul. Villamos áramtermelés napenergiával, a napelemek felépítése, működése, rendszerbe illesztése Modulgazda: Kovács László
13.00- 16.00. III. modul. Solár villamos erőművek telepítése sziget és hálózatra termelő üzemmódban, tervezési , hatósági, jogi ismeretek Modulgazda: Bocsó Tamás, Kovács László
16.00-18.00 Napelemes telepítési beüzemelési gyakorlatok. Modulgazda. Bocsó Tamás, Fazekas László.
18.00-19.00. Szükség szerinti egyéni konzultáció, a modulok zárásának előkészítése. Modulzáró tesztek leadása. Program felelős : Ádám Éva
3. képzési nap, vasárnap
09.00-12.00 Mérési és záró gyakorlatok Programgazda: Bocsó Tamás, Fazekas László, Ádám Éva
13.00-17.00. Záróvizsgák folyamatosan a záró gyakorlatok teljesítése után.
”Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek telepítésének felelős műszaki vezetője”
Akkreditált képzési programokon szerzett tanúsítványokra épülő kiegészítő képzés
A képzési programra a következő hallgatók jelentkezhetnek:
1. Az építőipar, a szerelőipar, vagy a villamos ipar valamelyik területén már rendelkeznek felelős műszaki vezetői jogosultsággal.
2. Rendelkeznek az alábbi szakképesítés valamelyikével:
Összes óraszám: 8 intenzív kontakt oktatási óra
Intenzív képzés, vizsgára való felkészítés részletes programja:
1.képzési nap szombat
08.00-09.00. Beérkezés, regisztráció, jelentkezési feltételek ellenőrzése, vizsgáztatáshoz szükséges adminisztráció elvégzése, a szükséges dokumentumok begyűjtése.
09.00-10.00 A solár erőművek telepítésének helyzete Magyarországon. A MNNSZ érdekérvényesítési, képzési motivációja és gyakorlata: Kiss Ernő MNNSZ elnök solár vállalkozó, Bocsó Imre alelnök, mérnöktanár
10.00-12.00.A solár telepítések technológiai sorrendterve és műveletterve és telepítési gyakorlata Bocsó Imre, Bocsó Tamás
12.00-13.00 Ebéd
13.00-14.00 A solár erőművek felelős műszaki vezetésének szabálya és feladatai a villamos erőművek telepítési és üzemeltetési és az EU szabványainak megfelelően – Lajkó István villamos mérnök
14.00-16.00 Baleset villám és tűzvédelem: Szendrey Gábor munkavédelmi szakmérnök, Megyeri Zsolt tűzvédelmi szakmérnök
16.00-17.00. A HMK (Háztartási Méretű Kiserőmű) telepítésének engedélyeztetési és jogi eljárási rendje, Kovács László, Bocsó Tamás, szolár kivitelezők és oktatók
17.00-19.00. A képzéshez rendelt záró teszt kitöltése, egyénenkénti értékelése, a Tanúsítványok kiállítása.
A képzésre maximum 20 fő jelentkezését tudjuk elfogadni. Az ennél nagyobb létszámban jelentkezők a következő hónap képzési programjára regisztrálhatók.
A képzésre jelentkezett és regisztrált hallgatók részére a képzés anyagát és részletes programját e-mailen keresztül megküldjük.
A Csongrád megyei MNNSZ elnökség szervezésében Szegeden népes csoport végezte el az akkreditált napelemszerelő tanfolyamot, és többen a felelős műszaki vezető képzésen is részt vettek. Dr Varga Antal Csongrád Megyei MNNSZ elnöke elmondta, hogy a környékbeli napelem telepítő vállalkozások vezetői, munkatársai örömmel csatlakoztak szövetségünk programjához – hiszen a képzés hiánypótló. Sajnos Csongrád megyében is gyakorta találkozni olyan napelem telepítésekkel amelyeket szakképzetlen emberek a szabványossági feltételeket sem betartva építenek. Komoly kockázatot rejt az, hogy hazánkban a mai napig szakképesítés nélkül bárki szerelhet napelemes rendszert, pedig életvédelmi kockázatokat is rejt a tetőn lévő akár 1000 V DC feszültség.
A hozzáértés hiánya miatt sokan hibásan építik be a gyakran több millió forintos rendszereket és az elégedetlen megrendelők, bosszankodhatnak a hiába való befektetésük miatt, hiszen nem vagy csak alig termel a rendszerük. Gyakori hiba az is, hogy nem tervezik meg a beárnyékolást, és egy-egy antenna, kémény a teljes string termelését szünteti meg. Szerencsénkre megyénkben is egyre többen csatlakoznak szövetségünk kezdeményezéséhez, egyre több szakmabeli vállalkozó ismeri fel a képzés fontosságát. A hazai villamosmérnök és villanyszerelő szakemberek jelentős része még akkor szerezte diplomáját, szakmunkás bizonyítványát, mikor még nem hasznosítottunk megújuló energiákat, így csak továbbképzéseken ill. a szakirodalmat olvasva szerezhetik meg a szükséges tudást. Nagy örömünkre szolgál, hogy sok résztvevő csatlakozott az MNNSZ tagsághoz is, hogy közösen küzdjünk a hazai napenergia piac fejlesztéséért, a termikus és fotovillamos napenergia hasznosítás népszerűsítéséért , hogy egyre több napkollektoros és napelemes rendszer valósulhasson meg az egyik legnaposabb megyénkben. A nagy érdeklődésre való tekintettel már szeptemberre is megszerveztük a következő képzést, így Csongrád megyében is egyre több szakember áll a megrendelők rendelkezésére.
A képzésen készült néhány fotót itt tekinthetik meg:
Ismét 6 fővel növekedett a Makón 2015 augusztus 28-30 között megtartott képzésünk hatására Magyarország napelem szerelői és a napelem szereléshez kapcsolódó felelős műszaki vezetői állománya.
A program érdekessége, hogy a moduligazolások és tanúsítványok kiosztására a gyakorlati képzés helyszínéül is szolgáló Makói Kemping Kápolnájában került sor.
A tanúsítványok kiosztása végén megszólalt a kápolna harangja, reggeli harangszóként hirdetve, hogy Magyarországon is felvirradt és egyre fényesebben világít a Napkorszak.
Rendkívüli képzési lehetőség a 2015. évi Nap Napja rendezvényünk alkalmából.
Helyszín: Salgótarján
Napenergia Hasznosító Szaktanterem
Időpont: 2015. szeptember 11-13.
A napelem szerelő képzés díja:
A felelős műszaki vezető képzési díja:
Részletes információ: Bocsó Imre 06 70 4 539 914
Egyre nő azon képzések száma, amelyek a fenntartható fejlődés, mint kutatandó tudományág köré épülnek. Kérdés azonban, hogy egy ilyen fiatal gondolatkör esetében célszerű-e egyből egyetemi szakokat indítani, különösen olyan közhangulatban, amikor a klasszikus tudományágak is küzdenek a társadalmi elfogadottság megszerzéséért. A kulcs a valós problémákat érintő, kézzelfogható eredménnyel járó kutatások elősegítése mellett a társadalmi integráció és az interdiszciplináris megközelítés lehetnek. Itthon még nagyon kezdetleges a témakör tudományos feldolgozottsága, de az olyan képzések, mint a BCSDH „A jövő vezetői” programja, jól mutatják, hogy komoly lehetőségek rejlenek a fenntartható fejlődés gondolatkörét bemutató oktatásban, mentorprogramokban.
A fenntartható fejlődés gondolatköre egy egyre szélesebb körben tárgyalt kérdés, ami az élet mind több és több területét érinti. Nem képez kivételt ez alól az oktatás sem, hiszen az iskolák energiaigényének megújuló forrásokból történő kielégítése vagy a környezettudatos gondolkodás beépítése a tananyagba egyaránt népszerű kezdeményezések. Érdemes azonban megállni egy pillanatra a felsőoktatás és a fenntarthatóság kapcsolatánál, mivel világszerte egyre több egyetem indít a „Fenntarthatóság tudománya” témakörben szakokat. Beszédes adat, hogy míg 2007-ben az Egyesült Államokban 32 ilyen program indult, mára ez 118-ra emelkedett, azaz közel megnégyszereződött a témával foglalkozó felsőoktatási képzések számra.
Forrás: http://chikansplanet.blog.hu/
Az Energiagazdász program nemzetközi licenc alapján szervezett komplex energiahatékonysági szakmai továbbképzés, amelynek segítségével hatékony és gyors csökkenés érhető el a vállalat energiaköltségeiben. A nemzetközi EUREM EnergyManager program több mint egy évtizedes tapasztalata bizonyította, hogy a saját munkatársak képesek a lehető leghatékonyabban felismerni az energiamegtakarítási lehetőségeket.
Az EUREM EnergyManager képzés egy olyan nemzetközi szinten elismert komplex program, amely jelenleg 31 országban fut és világszerte közel 4000 végzett résztvevővel rendelkezik. Már hazánkban is számos vállalat dolgozik saját Energiagazdásszal.
Számtalan érv szól amellett, hogy egy vállalat energiagazdászt alkalmazzon. Az eddigi tapasztalatok alapján valamennyi hazai vállalat jelentős megtakarítási potenciállal rendelkezik, csupán a megfelelő szakemberre van szükségük ezen pontok megtalálásához. A költségcsökkentés növeli a vállalat versenyképességét, valamint hozzájárul a klímavédelemhez.
Baráth Géza (üzletágvezető, Dome Facility Kft.)
„Az energetikus szemlélet, amit az EUREM képzés során elsajátíthattunk nagyon fontos lesz az FM (facility management, épület üzemeltetés) szektorban. A Dome Facility Kft. esetében már maga a projektmunka olyan megtakarítást hozott, ami magasabb volt a képzés összköltségénél. Gyakorlatilag már a képzés folyamán megtérült a befektetett költség és idő. Most, szűk két hónappal a képzés záróvizsgáját követően 2 millió forintra becsülöm az eddigi megtakarítást. Eleinte egy kicsit tartottam a projektmunkától, hiszen egy viszonylag új építésű épület vizsgálatát választottam, amit nagyon tudatos üzemeltetéssel működtetünk. Úgy véltem, hogy nem fogok találni elég megtakarítási lehetőséget, olyan hibákat, ami ennek a projektmunkának a lényege. A legnagyobb meglepetés számomra az volt, hogy a legtudatosabb üzemeltetés mellett is mindig találunk olyan további finomhangolási lehetőségeket, amelyekkel további költségcsökkentést érhetünk el.”
A projektmunka éves szinten közel 83 MWh energia-, valamint 243 t CO2-megtakarítást eredményezett a vállalat számára; ráadásul a beruházás egy hónapon belül megtérült.
Kurzusindítás: 2015.10.15.
Bővebb információ:
Kottmayer Kriszina
kottmayer@ahkungarn.hu
06 1 454 0609; 06 20 362 8712
www.duihk.hu/eurem
Borsod-Abaúj-Zemplén megyei elnökség szervezésében ismét Miskolc-Tapolcán járt oktatógárdánk, ahol új szakemberekkel gyarapodott az MNNSZ akkreditált szakembereinek sora. A robbanásszerű hazai napelemes piaci fejlődés garantálja a jól képzett Napelem szerelőink és Felelős Műszaki Vezetőink sokáig el lesznek látva munkalehetőséggel.
Makón jártunk a Bástya Hotel Makó-ban! Új és visszatérő hallgatóink végezték el akkreditált képzésünket a ”Napenergiával működő villamos erőművek szerelése, beüzemelése, karbantartása” és a “Napenergiával működő villamos erőművek felelős műszaki vezetője” képzésünket. Ha Ön is megismerné a szakszerű napelemszerelés és felelős műszaki vezetés rejtelmeit, szívesen csatlakozna az MNNSZ közel ezer fős képzett szakképesített gárdájához, itt jelentkezhet: http://www.mnnsz.hu/oktatas/
Miért pont Velence? Mert itt minden egy helyen van, tágas, színvonalas, könnyen megközelíthető, és egy évvel ezelőtt is kiváló hangulatban jött össze egy szép nagy szakmai-baráti társaság.
Program (a programváltoztatás jogát a szervezők indokolt esetben fenntartják!)
2015. november 18., szerda:
(11:30-tól ebéd)
13:45-16:45 Jogi és szakképzési környezetünk
levezető elnök: Tóth Árpád szakosztályvezető
13:45 Elnöki köszöntő (Marton Károly, elnök)
13:50 Alacsony GWP-jű hűtőközegek, a jövő HFO keverékei – kitekintés az új hűtőközegek piacára (Szalay-Nagy László, Climalife Kft)
14:30 Rendeletváltozások és azok hatása a szakmai vállalkozásokra
15:10 Az új rendeletek hatósági céljai, változások, relevanciák
15:50 A “Klímagáz”-adatbázis felépítése és működése (Horváth Antal, Mimézis Kft)
16:30 A Szövetség érdekegyeztető szerepvállalása a folyamatokban (Várkonyi Nándor, főtitkár)
(16:45-17:00 Szünet)
17:00-19:00 FÓRUM
moderátor: Tóth László regionális elnök
17:00 Hogyan valósul meg a monitoring rendszer a gyakorlatban Szlovákiában (Korbacska Ákos/Doc.Ing. Peter Tomlein PhD., Szlovák Hűtőszövetség (SZCHKT))
17:30-19:00 Vitafórum
19:00-20:30 szabadprogram
20:30-00:00 baráti vacsora
2015. november 19., csütörtök:
9:30-13:00 Ipari hűtés
levezető elnök: Kecse-Nagy Mátyás szakosztályvezető
9:30 Témaindító előadás: Az energiahatékonyság kérdései a nagyteljesítményű hűtőberendezéseknél (Kecse-Nagy Mátyás, Scorpio Kft)
10:00 Carel felügyeleti, adatregisztrációs megoldások kis rendszerekhez (Wittinger Mátyás, Alfaco Kft)
10:30 Energia megtakarítási lehetőségek a légnedvesítők területén (Brek Károly, Pálfi László BR GAL Zöldautó Kft)
(11:00-11:15 Szünet)
11:15 TRANE – videó előadás új fejlesztésekről, trendekről
11:45 Alternatíva a kereskedelmi hűtésben várható kihívásokra (Vágvölgyi Ferenc, Alfaco Kft)
12:15 A párásítás korszerű megoldásai (Boros Tünde, CLH Kft – előadása)
12:45 Vita
(13:00-14:15 ebéd)
14:15-17:25 Telepített légkondicionálók
levezető elnök: Várkonyi Nándor regionális elnök
14:15 Korszerű légkezelő berendezések jellemzői (Wolf Hungária Kft)
14:45 Kondenzvíz kezelés – Szivattyúk, rendszerek és kiegészítők (Dennis GITTER, Sauermann GmbH; tolmácsol: Vajda József, Pécsi Tudományegyetem)
15:15 Nagy kiterjedésű légkondicionáló rendszerek néhány méretezési kérdése az energiahatékonyság szemszögéből (Tóth Tamás, Columbus Klíma Kft)
15:55 Telepített szivárgásérzékelők az F-gáz rendeletnek való megfeleléshez (Juhász László, Climalife Kft)
16:25 A precíz mérés szerepe a gépészetben (Engel György, Testo Magyarország Kft)
16:55 Demonstrációs oktatóterem – a korszerű szakmai oktatás feltételei (Karda István, Columbus Klíma Kft)
kb.17:25-20:30 szabadprogram
20:30-00:00 Gálavacsora
2015. november 19., csütörtök, 10:00-18:00
JÁRMŰKLÍMA ÉS SZÁLLÍTMÁNYHŰTÉS KONFERENCIA
levezető elnökök, koordinátorok: Baricz László, Major János, Marton Károly, Spindler Tibor, Tóth Árpád
1. rész (10:00-12:00): Járműklíma berendezések karbantartása, szivárgásvizsgálat, alkatrészek
levezető elnök: Tóth Árpád
10:00 Szekcióelnöki és elnöki köszöntő (Tóth Árpád, Marton Károly)
10:05 Fejlesztések, trendek, újdonságok (AutoMotive Consulting Kft)
10:35 Alternatív mérési lehetőségek (Engel György, Testo Magyaroroszág Kft)
11:05 Járműhűtés és telepített gépészet közti alapvető különbségek (Vadász József, Thermo Klinika Kft)
11:35 A hazai képzések lehetséges jövője (Marton Károly, Eszkimó Magyarország ZRt)
(12:00-13:00 ebéd)
2. rész (13:00-15:00): A járműklíma berendezéseket érintő jogi környezeti szabályozásoknak való megfelelés (követelmények, gyakorlat)
levezető elnök: Spindler Tibor
13:00 Szekcióelnöki köszöntő: Az AOE szerepe a járműklímás szakma érdekképviseletében (Spindler Tibor, Autószerelők Országos Egyesülete)
13:10 Járműjavító szolgáltatók nyilvántartása, tapasztalatok a gépjárműfenntartó és hatósági szerződéssel rendelkező szervezetek tevékenységének ellenőrzése során (Papp István, Közúti Gépjármű-közlekedési Hivatal – Jármű Módszertani Főosztály – Jármű Vizsgáztatási Osztály)
13:50 Jogszabályi megfelelőség a jármű- és szállítmányhűtés területen (Nemzeti Klímavédelmi Hatóság)
14:30 Járműklíma-javítás feltételrendszere és elhelyezkedése az autószerelő és autó villamossági szerelő szakmákban (Spindler Tibor, AOE)
(15:00-15:30 szünet)
3. rész (15:30-18:00): Gépjárművek klímaberendezéseinek sajátosságai, egészségügyi hatások
levezető elnök: Baricz László
15:30 Járműklíma vezérlés (Baricz László, Webasto Thermocomfort Kft)
16:10 Ózon? – Tudomány és az ellentmondások a fertőtlenítésben (John Farago, Mobil Technology Kft)
17:00 Speciális megoldások, alternatívák jármű- és szállítmányhűtésnél
17:30 Vita
2015. november 20., péntek:
9:30-11:00 Háztartási és kereskedelmi hűtés
levezető elnök: Major Károly regionális elnök
9:30 Ipari szolgáltatások kivitelezése Magyarországon: ammónia lefejtés és hűtőgép, mint veszélyes hulladék ártalmatlanítása (Juhász László, Climalife Kft)
10:05 Háztartási hűtőkészülékek energiafogyasztása (Nagy József, Electrolux Lehel Kft)
10:40 Kereskedelmi hűtőházak légfüggönyeinek kiválasztási szempontjai (Dr. Csury István, Corvinus Egyetem)
(11:00-11:15 szünet)
11:15-13:15 Megújuló energiaforrások a HLH-ágazatban
levezető elnök: Diós Tibor szakosztályvezető
11:15 Passzívházak, pluszenergiás házak, hőszivattyús kompaktkészülékek és fotovoltaikus berendezések (Vajda József, Pécsi Tudományegyetem)
11:45 Hűtőközegváltások (Betovics András, Hűtő és Klíma)
12:15 F-gáz megoldások – a mobil alkalmazás (Beke Enikő, Climalife Kft)
12:30 Napelemes piaci kitekintő – Hatalmas fejlődés a hazai piacon; az oktatás szerepe (Kiss Ernő, MNNSZ)
13:00 Mesterképzés a szakmánkban – Az első mestervizsga a gyakorlatban (Tóth Árpád, Enermen Kft; Várkonyi Nándor, HKVSZ)
13:15 Köszönet a figyelemért! Tombola (Marton Károly elnök, és a HKVSZ Elnöksége)
(kb. 13:30-tól ebéd)
2015-ben immár harmadszor tartott képzést Zalakaroson az MNNSZ, a Zala megyei elnökség szervezésében. A képzésünkön részt vett egy eddig Amerikában telepítő szerelőpáros is. Véleményük szerint, sok értékes ismeretet szereztek. Sajnos minden képzésünk szünetében visszatérő beszélgetési téma a napenergia hasznosítás kiszorítása a szakmunkásképzésből és az a szomorú alacsony színvonalú telepítési gyakorlatok, amit a szaktudás nélküli ellenőrizetlen telepítések okoznak. A megérdemelt tanúsítványokat Kanyó Tamás Zala megyei elnök adta át.
A napjainkban zajló klímaváltozások felértékelték az épületgépészet ezen területét. Egyre fontosabb kérdés az otthon komfortjának emelése, az ideális munkakörülmények biztosítása a klíma- és légtechnika eszközeinek segítségével.
Ezeket a szakmai igényeket felismerve, idén először kerül megrendezésre a klíma- és a légtechnika területével foglalkozó szakmai napunk. Időpont: 2015. december 3., csütörtök 9-17 óráig Helyszín: Lurdy Ház, 1. emeleti konferencia- és kiállítótér Szervező: Szakmai partner: Célunk, hogy a szakterület piacvezető cégei igényes, kiváló hangulatú szakmai rendezvény keretében adjanak tájékoztatást tevékenységükről, berendezéseikről a szakterület iránt érdeklődő, azt művelő tervező és kivitelező épületgépészeknek. Tematika: a rendezvényen szakmai előadás hangzik el, a közben lévő hosszabb szünetekben pedig a terem előterében megrendezett kiállításé lesz a főszerep. A kiállító cégek listája a lenti meghívóban található. PROGRAM: 8.30 – 9.50 Energiatakarékos komforthűtés A Samsung legújabb klimatizációs megoldásai 9.50 – 10.10 SZÜNET 10.10 – 11.10 Légkezelő, hő- és füstelvezető rendszerek (új Lindab termékcsoportok) Önszabályozó szellőztető rendszerek 11.10 – 11.30 SZÜNET 11.30 – 13.00 Energiamegtakarítási lehetőségek a légnedvesítés területén Lakossági hővisszanyerők paraméterei: a számok értelmezése a hatásfoktól a zajszintig A precíz mérés szerepe az épületgépészetben 13.00 – 14.00 EBÉDSZÜNET 14.00 – 15.30 Szakmai workshop a HKVSZ közreműködésével 15.30 Ajándéksorsolás Az előadások közötti szünetekben kávéval, üdítővel látjuk vendégül a résztvevőket. Az ebéd önköltségesen a Lurdy Ház éttermi szintjén oldható meg. A rendezvényen való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Jelentkezési határidő: november 30., hétfő Bővebb tájékoztatás: Sőbér Lívia, sober.livia@megsz.hu, 30/866-7885 |
Módosítás dátuma: 2015. november 23. hétfő, 12:02 |
A Gödöllői Szent István Egyetem Gépészmérnöki Kar, Épületgépészet, Létesítmény- és Környezettechnika Tanszéke – legalább 15 fő végleges jelentkező esetén – 2016. februárban elindítja a „Létesítményenergetikai” szakmérnöki szakon történő szakirányú továbbképzést.
A két féléves képzés félévente 6-7 alkalommal szervezett, két-két napos kötött elfoglaltságot jelent. A tanfolyamon félévenként 30, összesen 60 kreditpontot kell teljesíteni.
Jelentkezést vagy korábbi előzetes jelentkezés megerősítését, az elérhetőség és a költségvállalás megadásával, legkésőbb 2016. január 29.-ig a SZIE Gépészmérnöki Kar Környezetipari Rendszerek Intézet, Épületgépészet, Létesítménymérnöki- és Környezettechnikai Tanszék, Halász Györgyné Dr. 2103, Gödöllő, Páter Károly u. 1. címre várjuk.
Részvételi szándékát az alábbi E-mail címen is jelezheti: Urbán Bernadett (urban.bernadett@gek.szie.hu).
A szakért felelős oktató: Halász Györgyné Dr. egyetemi docens (halaszne@yahoo.com.). A képzésről a részletes információ a kari honlapon megtalálható:www.gek.szie.hu/szakmernok
A 2016. év második képzésére került sor Salgótarjánban a Hotel Medvesben. Minden hallgatónk kiváló minősítést szerzett szolár szerelésből és felelős műszaki vezetésből.
A program érdekessége, hogy meglátogatta Fekete Zsolt a Salgótarján Megyei Jogú Város alpolgármestere is. Meggyőződve a képzés minőségéről támogatásáról biztosította a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség és a Nógrád Megyei Tagszervezetének napenergia hasznosítási törekvéseit. A Tanúsítványok átadása után az alpolgármester a Szövetség kezdeményezésére 3 salgótarjáni szolár oktatónak Oklevelet nyújtott át. Az Oklevél szövege a következő: “Lelkiismeretes és eredményes tevékenységért, amit Salgótarján „szolár jövője” megvalósításának érdekében, a felnőttképzés területén kifejtett.”
Gratulálunk Ádám Éva kolléganőnknek, Megyeri Zsolt és Szendrey Gábor kollégáinknak az elismeréshez.
Az elismerésből minden megyei jogú városban szeretnénk hagyományt teremteni.
Hajrá Közérdekű Energiák, hajrá Napkorszak, hajrá Salgótarján, hajrá Magyarország!
Nagy érdeklődés mellett elindult legújabb képzésünk a Szolár üzemmérnöki posztgraduális képzés, mely képzési program az Óbudai Egyetem – Alternatív Energiaforrások Tudásközpontja támogatásával, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) és az Észak Magyarországi Regionális Környezetvédelmi Központ (EMRKK)szervezésében valósul meg. A képzést ünnepélyes keretek között Fekete Zsolt Salgótarján megei jogú város polgármester helyettese, Dr. Kádár Péter az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar Villamosenergetikai Intézetének intézetigazgatója nyitotta meg. Az oktatási programot Bocsó Imre az MNNSZ alelnöke ismertette a hallgatókkal, majd Kiss Ernő az MNNSZ elnöke tartotta meg előadását “Napenergia piaci kitekintő –
aktuális kérdések napjainkban” címmel. A nap folyamán a hallgatók több csoportban ismerkedhettek meg új szakmai fejlesztésekkel és demonstrációs jelleggel kielemeztek egy-egy hibás hazai napelemes rendszer telepítést. A nap végén hangulatos disznótoros vacsorával zárult a Hotel Medves szálloda éttermében. Szombaton folytatjuk a képzési programot több csoportban a szálloda előadótermeiben.